Přejít k hlavnímu obsahu

O nás

zajic

Inspiromat vznikl z potřeby nabídnout dětem, dospívajícím a jejich dospělým pomůcky, které inspirují a vedou k pohybu a uvolnění, k vědomé relaxaci. Ukazujeme pestré možnosti, jak se „rozhýbat“ fyzicky i psychicky.

Schopnost relaxovat v pohybu i v klidu je dětem vrozená. Přesto máme dojem, že se tato přirozená psychohygiena pod vlivem rostoucích nároků pozvolna vytrácí. Pak je třeba vracet se k sobě, do svého těla, do své mysli, začít znovu pozorně vnímat jejich signály a reagovat na ně. Dlouhodobý stres, únava, nemoc jsou nejsilnější varovné signály, které nás většinou donutí zpomalit a vrátit se k sobě. Tělo i mysl nám však nabízí celou řadu jemnějších možnosti, jak s napětím pracovat, jak o sebe pečovat.

Relaxaci vnímáme jako základní lidskou dovednost. Vědomě prováděná relaxace přináší léčivé uvolnění, zpomalení, je nedílnou složkou psychosomatického zdraví. Vedlejším efektem je větší citlivost k sobě i druhým, vyšší sebevědomí a vnitřní spokojenost.

Pohyb je základní lidská potřeba, nezbytná pro zachování zdraví a životní energie. Pohyb poskytuje radost, rozvíjí sílu, pružnost, rovnováhu, je velkým pomocníkem při relaxaci. Necháváme se inspirovat psychosomatikou, jógou a psychologií. Propojením těchto přístupů vzniká a neustále se rozvíjí náš psychotělocvik, soubor praktických cvičení, která mají blahodárný vliv na tělo i na duši. Zajímá nás, jak zdravě prováděný pohyb ovlivňuje psychiku a naopak. Jednotícím základem je nesoutěžní a co nejvíce vědomé, soustředěné provádění cvičení.kolibka

Podporujeme hravé experimentování s tělem a dechem, respektujeme odlišné potřeby a možnosti každého jedince. Chceme inspirovat k autentickému projevování a přijetí emocí, k aktivnímu hledání řešení svých obtíží.

Inspiromat vytvořily v roce 2020 psycholožka PhDr. Zdeňka Průchová a grafička Šárka Materková.