Přejít k hlavnímu obsahu

Rituál, svačinka nebo pilulka - psychotělocvik pro každou příležitost!

Rituál, svačinka nebo piluka

Dovednost naladit se na vlastní tělo a dech je léčivá! Díky ní dokážeme moudře a laskavě o tělo pečovat, jsme v kontaktu se svými emocemi a můžeme s nimi lépe pracovat.

Vědomý pohyb, dech a relaxaci můžete používat jako užitečnou psychohygienu nebo jako podpůrný, zdraví prospěšný nástroj. Jsou užitečné pro děti, dospívající i dospělé.

Relaxační rituál – Pravidelná, každodenní aktivita, díky které se učíme vnímat své tělo i dech. Každodenním opakováním se postupně učíme využívat cvičení velmi efektivně. Z relaxačních dechových nebo pohybových cvičení vytváříme a každý den posilujeme návyk, mocný nástroj regulace našich emocí, stresu nebo nepohody. Nejprve si vybereme čas, kdy bychom mohli rituál provádět. Například ráno po probuzení nebo večer před spaním. Dále si vybereme relaxační cvičení a to každý den ve stejný čas provádíme. Může to být jedno nebo i více cvičení, která se nám líbí, dělají nám dobře. Stačí pár příjemných minut. Síla rituálu je v pravidelnosti.

Večer před spaním si můžeš lehnout, nejprve s nádechem 3x napnout celé tělo a s výdechem ho zase uvolnit, doslova si „oddechnout“. Pak chvilku pozorovat dech. Dýchat nosem, do břicha i hrudníku, postupně si všimnout každé části svého těla. Pokud někde zaznamenáš napětí, chvilku si místa společně s dechem všimni. Pak přidej příjemnou představu třeba svého oblíbeného místa a chvilku si zde odpočiň. Můžeš si také představit tíhu a teplo v těle, sledovat tep srdce a klid, prázdno v hlavě tedy v mysli. Možná pak nakonec přirozeně usneš nebo se osvěžíš pro další činnost.

Svačinka - Relaxační nebo pohybové svačinky zařazujeme kdykoli během dne, když cítíme nepohodu, únavu, napětí. Slouží k rychlému dodání energie, zastavení se, přeladění se. Tipy na vyzkoušené svačinky nejdete v předchozím článku na tomto webu.

Pilulka - Většina relaxačních, pohybových a dechových cvičení, která vám v Inspiromatu nabízíme, má potenciál stát se důležitým pomocníkem při zaplavení silnou emocí. Je to šikovný nástroj k regulaci úzkosti, paniky nebo agrese. Pravidelně dávkované uvolňování těla i mysli pomůže lépe přečkat psychicky náročnější období.

Pohybovo-relaxační pilulka Ti nabízí vztek vytřást, vydupat nebo vykřičet, úzkost uzemnit a rozdýchat, smutek obejmout a pohoupat, sebevědomí a radost vědomě posílit zaměřením se na radostné okamžiky.

Je to velmi prosté, přesto na to často zapomínáme. Dovednost naladit se na vlastní tělo a dech je léčivá!