Přejít k hlavnímu obsahu

KPZ neboli krabička poslední záchrany

KPZ

Jednoduchá a hravá relaxační cvičení, která nabízí žabák Eda a zaječice Šašanka, můžeme využít nejen jako zdravý psychohygienický návyk. Pokud je budeme provádět pravidelně po nějaký čas, získáme skvělý nástroj, použitelný kdykoli se dostaneme do většího napětí např. ve stresu, při silných emocích. Některá cvičení nám mohou pomoci lépe zvládat akutní nebo chronickou bolest. Ty nejúčinnější nástroje proti stresu můžeme uložit pro případ nouze do KPZ neboli krabičky poslední záchrany.

S dítětem vytváříme krabičku na míru podle toho, před čím se zrovna potřebuje „zachránit“. Někdy je to opakující se velký vztek nebo úzkost, někdy potřebuje přechodovou kotvu, než si zvykne na novou změnu. KPZ vytváříme ve chvílích klidu, připravujeme se, posilujeme se, pojmenováváme pomocníky proti stresu, abychom ve chvílích stresu, napětí nebo únavy byli dobře připraveni.

 

Jak na to:

Společně s dítětem se zamyslete, co vše mu pomáhá danou situaci (výbuchy vzteku, úzkostné „zaseknutí“, stres z nové změny) zvládnout. Vezměte si jakoukoli krabici, krabičku, truhličku a zkuste do ní pomocníky dát v co nejkonkrétnější podobě. Poté se domluvte, kde bude KPZ umístěná, a podporujte dítě, aby jí co nejčastěji požívalo. KPZ je možné neustále doplňovat, obsah obměňovat, prostě experimentovat a hrát si. Možná budete mít chuť vytvořit krabičku pro každého člena rodiny nebo jednu společnou rodinnou. Nebo se domluvíte s paní učitelkou na využití KPZ ve třídě. Nebo místo krabičky použijete batůžek a dítě nebo dospívající s ním bude chodit kdekoli dle potřeby.

 

Do KPZ patří:

  1. Dobré jídlo a pití: čokoláda, hroznový cukr, malá svačinka, chladná voda nebo uklidňující čaj.

  2. Antistresová hračka: mačkací míček, masážní ježek, bublinková folie, plyšák nebo polštářek.

  3. Smyslová radost: pytlíček s levandulí, malý zvoneček, CD s oblíbenou hudbou.

  4. Logická výzva: křížovky, sudoku, matematické nebo logické hádanky.

  5. Kreativní příležitost: omalovánky, papíry na malování i roztrhání, modelína.

  6. Přátelská podpora: podpůrné věty nebo hesla, zprávy od lidí, kteří mě mají rádi takového, jaký jsem.

 

K čemu se hodí:

Při tvorbě a využívání KPZ učíme děti, že emoce jsou v pořádku a je možné jejich průběh ovlivnit. Ukazujeme jim, že řadu životních situací je možné zvládnou pomocí hravosti, vynalézavosti a tvořivé improvizace. Nabízíme prohloubení důvěry ve vlastní sílu a zdroje – sebedůvěry.

Tip pro dospěláky: Představte si KPZ, která vám bude připomínat, že chcete pravidelně odpočívat, zařadit do života relaxační chvilky, užít si malé radosti všedního dne. Co patří do Vaší KPZ?