Přejít k hlavnímu obsahu

Psychotělocvik provádíš vždy, když vnímáš své tělo, hýbeš se, vědomě relaxuješ a je ti dobře!

Psychotělocvik - zajíc

Psychotělocvik je jakýkoli pohyb, který tě vede zpět do těla a zklidňuje vystresovanou mysl. Zajímá nás, jak zdravě prováděný pohyb ovlivňuje psychiku a naopak. Jednotícím základem je nesoutěžní a co nejvíce vědomé, soustředěné provádění cvičení. Při cvičení podporujeme hravé experimentování s tělem a dechem, zábavnou pohybovou improvizaci, respektujeme odlišné potřeby a možnosti každého jedince. Aby vše fungovalo, přinášelo ti dlouhodobě užitek a radost, je třeba hledat, experimentovat a jít si vlastní cestou. Každý jsme jiný, a proto nám vyhovuje a funguje něco jiného. Je to tak v pořádku. Cílem není neměnný systém cvičení, ale naopak pestrá škála možností, které můžeš využívat dle potřeby a situace. Věříme, že ve chvíli, kdy začneš opravdu vnímat své tělo, budeš vědět, co je třeba pro sebe udělat.

Síla jakéhokoli cvičení je v pravidelnosti, v každodenním provádění krátkých cvičení. Těmto malým rituálům říkáme pohybovo relaxační svačinky. Můžeš k nim využít cviky z našich kartiček, propojit cvik z přední strany kartičky s krátkou relaxací na straně druhé, nebo propojovat cviky mezi sebou. Důležité je najít si během dne chvilku na své tělo, kdy tě krátké cvičení osvěží, dodá energii, uvolní mysl i tělo podobně jako oblíbená svačinka.

 

Tip1: Tato svačinka rozproudí energii, rychle uvolní ztuhlé tělo. Pomáhá při větším stresu, únavě nebo při silných emocích. Rozproudí zamrzlou energii při strachu, vybije sílu vzteku.

cvik slunce - kartička 2, cvik déšť - kartička 1, cvičení deštník - kartička 1 + možno připojit vydupání, STOP (náhle se zastav a znehybni) + několik pomalých nádechů a výdechů na závěr

 

Tip2: Propojením několika cviků může vzniknout svačinka příjemně protahovací. Pro záda je blahodárná a uvolňující následující kombinace cviků. Pokud zapojíš dech a v dalším kole cviky více rozhýbeš, protáhneš za krátkou chvilku hravě a přirozeně celé tělo.

sestava zvířátka: cvik kočka - kartička 18, cvik pes - kartička 19, cvik žába - relaxační tahák 21, cvik zajíc - uklidňující tahák 26

 

Tip3: Tato svačinka je hodně relaxační. I když probíhá vleže, je dynamická, využívá vytřesení, střídání napětí a uvolnění. Imaginaci na konci je možné libovolně obměňovat.

základní pozice pro relaxaci: cvik panenka - kartička 12
nácvik napětí přes uvolnění: cvičení špagety - kartička 12
autogenní relaxace, imaginace: cvičení Kotě - kartička 14