Strach je můj kámoš! – taháky pro děti
Jedním z hlavních cílů našeho projektu je posilovat psychické i fyzické zdraví dětí a jejich dospělých. Jdeme na to přes hravou práci s tělem, začínáme u vnímání těla a dechu, ukazujeme jak si budovat drobné relaxační návyky nebo pravidelné uvolňovací rituály. Opakovaně se nám potvrzuje, že vědomý kontakt s tělem, umění tělo uvolnit, vybít energii nebo naopak ji načerpat pomáhá také při zvládání emocí.
Emoce, pocity jsou reakce celého těla na aktuální situaci. Prostě přijdou, proběhnou a odejdou, aniž bychom to mohli moc ovlivnit. Dobrá zpráva je, že jejich průběh, intenzitu a způsob jak odejdou, můžeme ovlivnit! Neovlivníme, že se nám tělo třese při strachu, ale můžeme vědomě využít vytřesení těla a tím zmírnit průběh a intenzitu emoce. Pokud při vzteku křečovitě svíráme pěsti a praštíme do první věci, která nám přijde pod ruku, můžeme se naučit pěsti nejprve vědomě několikrát sevřít a otevřít, napnout a uvolnit, ruce vyklepat nebo se několikrát zhluboka nadechnout než zareagujeme. Vše je otázka vědomého tréninku a také zvědavého hledání, zkoušení, experimentování.
V tahácích si děti mohou přečíst základní informace o emocích např. „Strach se objevuje při ohrožení. Někdy mi vleze do hlavy i bez důvodu. Může hodně narůst a bránit mi dělat věci, které by mě mohly bavit.“ Dále zde najdou jednoduché nápady, co mohou se strachem udělat např. „V situacích, kdy se strach objevuje, postupuji pozvolna, po krůčcích. Když strach začne moc růst, chvíli počkám. Koukám kolem sebe, poslouchám, dýchám. Odpočinu si a zkusím v činnosti pokračovat.“ Taháky také nabízí pár SOS tipů, co si počít při silném projevu emoce. „Pokud strach naroste a mám pocit, že mi spíše ubližuje, mluvím o něm. Klid a podpora druhého mi pomohou situaci zvládnout.“
Tip: Emocí se nechceme „zbavovat“ ani s nimi „bojovat“, to nefunguje. Chceme je přijímat takové, jaké jsou. Strach je můj kámoš! Vztek je moje síla! Radost je když si věřím! Smutek otevírá nové dveře…