Přejít k hlavnímu obsahu

Dechová relaxační cvičení

Dechová relaxační cvičení

Dech je společně s pohybem základní nástroj pro relaxaci těla a mysli. Máme ho vždy u sebe a můžeme ho využít zcela nenápadně kdykoli. 

Pokud chceme, aby nám dech pomohl k uvolnění, je výhodnější dýchat nosem. Zkus se dlouze nadechnout i vydechnout nosem, několikrát to zapakuj. Při nádechu nosem se dech ohřeje, vzduch se očistí, nádech i výdech se přirozeně prodlouží. Aktivuješ parasympatický nervový systém, tělo se přeladí do relaxačního stavu. Dýchání nosem můžeš snadno trénovat pomocí různých her (Hry s dechem, kartička 6).

Relaxaci pomáhá, když se snažíš dýchat do břicha. Polož si ruku na břicho a chvíli zkoumej, jak se s nádechem břicho zvětšuje a plní, s výdechem zmenšuje. Možná ti pomůže představa balónku v břiše, který se nafukuje a vyfukuje (cvik balón, kartička 8). U starších dětí a dospělých je možné pokračovat s vnímáním dechu v celém trupu. Nejprve dechem naplň břicho a bederní záda, pak celý hrudník, jeho přední, zadní i horní část. Dlouze vydechni, při výdechu můžeš sledovat, jak dech odchází nejprve z hrudníku a pak z břicha. 

Když už dýcháš nosem a do břicha, zkus ještě postupně dech prodlužovat. Zaměř se hlavně na výdech. Můžeš si při nadechování počítat. Nejprve se nadechni na 3 doby, na 3 doby vydechni, několikrát to zopakuj. Pak se na nadechni na 3 doby, ale vydechni na 6. Cvičení opakuj, dokud je ti to příjemné. Jaké to je? Jak se cítíš v těle? A co mysl? 

 

Tip: Nezapomeň se u dýchání pěkně narovnat ve stoje jako hora (kartička 14), v sedě jako preclík – sed se zkříženýma nohama (kartička 11), získáš tím v trupu více místa pro plnější nádech i výdech.