Inspirohry
Rádi bychom Vám nabídli hry, které s našimi kartami hrajeme a osvědčily se nám.
Nejprve se společně s dětmi seznamte s cviky a relaxacemi na kartách. Pak zkuste pohyb propojovat s hrou. Věříme, že pokud si něco natrénujeme formou hry, mnohem snáz to využijeme, v situaci, kdy to potřebujeme, např. ve stresu, neklidu, únavě nebo při vzteku. Tělo má skvělou paměť. Cviky i relaxace se při hře nebojte upravovat, zkracovat nebo rozvíjet zcela dle aktuální situace. Nechte někdy děti vést a rozvíjet hru, pokud si děti vytvoří vlastní hru, radujte se s nimi. To je ta chvíle, kdy je skvělé jim prostě nepřekážet.:)
U všech her se snažíme podporovat spolupráci. Proto u her děti mezi sebou nesoutěží, ale společně si radí, pomáhají, např. vytváří z karet společné sestavy. Někdy chvilku trvá, než zjistí, že hry mohou být zábavné, i když nejde o vítězství ani o výkon, pak si to začnou užívat. Výkonové, soutěžní situace si děti trénují ve škole i mimo ní častěji než spolupráci, ale pokud nám jde o zábavu a nácvik relaxace – uvolnění, zdá se nám výhodnější využívat spíš spolupráci.
Hra na šaška
- Rozlož si karty před sebe tak, aby se volně překrývaly.
- Vezmi dvě karty a postav je na rozložené karty jako stříšku.
- Opatrně vytahuj karty pod stříškou. Snaž se, aby stříška nespadla. Ve vytahování karet se střídej s dalšími hráči.
- Podle vytažené karty si všichni zacvičte. Pokud ještě pozice úplně neznáte, může ten, kdo kartu vytáhl přečíst ostatním, jak se cvik cvičí. Také si můžete vybrat, zda zacvičíte cvik dle Edy nebo Šašanky nebo si zkusíte relaxaci.
- Pokud ti stříška při vytahování karty spadne, dostáváš písmeno Š a hraje další hráč. Pokud ti spadne podruhé, dostáváš A, potřetí Š, počtvrté E a popáté K.
- Cílem hry je, aby stříška padala co nejméně. Pokud Ti však spadne popáté, je to důvod k radosti. Můžeš si totiž zkusit říct nahlas a co nejsrozumitelněji větu: „Šašek Šíša je Šašančin nejlepšejší kámoš.“
Tip1: Zkuste při hře podpořit spolupráci. Domluvte se na začátku, že až budete mít společně vytaženo 5 karet, uděláte ze cviků sestavu a společně si jí zacvičíte. Začněte cviky ve stoje, pak vsedě a končete cviky vleže.
Tip2: Nemusíte hru vždy dohrát do konce, hrajte dokud vás to baví nebo dokud nenaplníte předem domluvený cíl např. počkáme až každý vytáhne 3 karty a pak si z vytažených vybere cvik, který naučí ostatní. Hra pak může být rozcvičkou nebo vítanou pohybovou svačinkou po delším sezení.